Lugeja küsib: miks öötariif suvel ja talvel erineval kellaajal on?

Liis Velsker
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Elektriarvesti.
Elektriarvesti. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Tarbija24 lugeja soovib teada, miks ühes kella keeramisega muutusid ka elektritarbimise tariifide ajad.

«Miks ei keeratud ka tariifide puhul n-ö kella?» küsis ta.

Vastab Elektrilevi kommunikatsioonispetsialist Kaarel Kutti:

Enne veel, kui asun küsimusele vastama, selgitaksin, et hind sõltub tarbimise ajast seetõttu, et suunata tarbimist võimalikult ühtlaseks, et võrguteenuse ehk elektri tarbimise tipp ei oleks võrreldes keskmise tarbimisega liialt erinev. Nii ongi võrguteenus odavam tipunõudluse välisel ajal – öösiti ja nädalavahetustel.

Läbi sellise suunamise on võimalik ehitada optimaalse võimsusega elektrivõrk ja vältida olukorda, kus investeeritakse kulukatesse elektrivõrgu seadmetesse, mis suurema osa ajast töötavad alakoormusega. Selliselt tarbimist suunates jääb rohkem vahendeid, et investeerida ühtlaselt elektrivõrgu töökindluse suurendamisse ja elektrivõrgu ülalpidamiskulud oleksid võimalikult lähedal optimaalsele kulule, mida tarbijad ühiselt võrgutasuna kinni maksavad.

Elektrilevi võrgus kehtib soodsam tariif suvel kell 24.00–8.00 ja talvel kell 23.00–7.00 ning nädalavahetusel. Tariifide muutmine on seotud kella keeramisega. Arvesti programmkell on lihtsustatult öeldes «aastaringselt talveajal» ega muutu. Just seetõttu liigub koos suveajaga ka öötariif tunni aja võrra. Oluline on, et hoolimata muutusest jääb öö- ja päevatariifi tasakaal paika – mõlemal juhul on 16 ja 8 tundi.

Tariifi kellaajad on paika pandud otsides optimaalseimat ühtlast tarbimist ja seetõttu suveajale üleminekuga tekkinud muutus võrgule või võrguteenuse müügile mõju ei avalda. Küll muutub seetõttu klientidele suveajal odavamaks tunniajaline vahemik kell 7.00-8.00. Enamik inimesi läheb Eestis tööle kella 8-ks. Kui talveajal jäi tööpäevaeelne tund aega päevatariifi sisse, siis suveajal olles jääb tööpäevale eelnev tund aega öötariifi sisse.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles