Vana eterniitkatuse renoveerimine on lihtne

, AS Bestor Grupp müügiesindaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nõukogude ajal ehitatud majade eterniitkatuste aeg on läbi ja need tuleks uuema vastu vahetada. Ja taas võib vaadata eterniidi poole – võrreldes vanaga on kaasaegne eterniit turvaline.
Nõukogude ajal ehitatud majade eterniitkatuste aeg on läbi ja need tuleks uuema vastu vahetada. Ja taas võib vaadata eterniidi poole – võrreldes vanaga on kaasaegne eterniit turvaline. Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Eestis on palju maju, mille katus on auväärses vanuses, 40–50 aastat. Need vanade eterniitplaatidega katused vajavad hädasti renoveerimist.

Katuse renoveerimine on suhteliselt suur ning kulukas ettevõtmine ja seepärast tuleks kõik korralikult läbi kaaluda, enne kui tegutsema asuda. Renoveerimise kogumaksumus kujuneb üldjuhul kolmest tegurist. Esiteks aluskonstruktsiooni seisukord ning selle renoveerimise või ümberehituse vajalikkus. Teiseks mängib rolli paigalduse maksumus. Kas on tegemist keerukama paigaldusega ehk tuleb palgata pädev ettevõte töid tegema või on tegemist lihtsalt paigaldatava materjaliga. Kolmandaks mängib rolli katusekattematerjali reaalne maksumus koos vajalike lisatarvikutega. Näiteks erinevaid reklaamkampaaniaid jälgides peab täpselt vaatama, mida konkreetne pakkumine sisaldab. Tihti reklaamitakse välja materjali ruutmeetri hind, mis esmapilgul näib vägagi soodne. Hiljem juba konkreetset pakkumist kauplusest küsides näeme, et pärast vajalike tarvikute lisamist on esialgne soodne ruutmeetri hind muutunud märgatavalt kallimaks. Seega tasuks otsustamisel lähtuda kindlasti juba komplektsest pakkumisest.

Millega oleks mõistlik vana eterniitkatust renoveerida? Kauplustes on saadaval asbestivaba kiudtsementlaineplaat ehk nn kaasaegne eterniit. Kui 15 aastat tagasi suhtuti kaasaegsesse eterniiti teatud umbusuga, siis nüüdseks on materjali populaarsus tunduvalt kasvanud ning enamik inimesi juba teab, et tegu on tervisele ohutu ning igati korraliku katusekattematerjaliga.

Tänapäeval pakutav eterniit on hingav materjal, mistõttu ei teki eterniidi alla kondensatsioonivett. Samuti on see müravaba nii tuulise kui ka vihmase ilmaga, lisaks ka rooste-, tule- ja happekindel. Ja nagu öeldud, on eterniiti lihtne paigaldada.

Puitkonstruktsiooniga katuseid renoveerides on võimalik vana konstruktsioon alles jätta, kui see on piisavalt heas seisukorras. Nõukogude ajal toodeti peamiselt kolmes mõõdus eterniitplaate, üks neist oli 1,13 × 1,75 m.

Ka uued eterniitplaadid on just sellises mõõdus. Seega, kui roovitis on küllalt heas seisukorras, pole roovi sammu vaja muuta ning piisab ainult katusekattematerjali vahetusest. Kaalu poolest on praegu kasutatav eterniit nõukogudeaegse eterniidiga samas klassis ehk 15 kg/m2.  

Tänapäevane eterniit pole mõeldud ainult renoveerimiseks, vaid ka uute katuste ehitamiseks. Kattematerjaliga samast materjalist lisadetaile kasutades näeb lõpplahendus välja esteetiline ja korrektne ega jää millegagi alla kivi- või teraskatusele. Ilu eest hoolitseb ka võimalus katust ise värvida, sest eterniiti on saadaval ka värvimata.

Eterniit on väheseid materjale, mis on ennast Eesti tingimustes pikaajaliselt tõestanud. Isegi nõukogude ajal toodetud eterniit, mis oli suhteliselt viletsa kvaliteediga, on katustel kestnud 40 ja isegi 50 aastat. Tänapäevase eterniidi koostekvaliteet on kindlasti kõrgem ning lähtuvalt sellest on ka pikem tootjate pakutav eluiga, ulatudes isegi 70 aastani. Kvaliteedi tõestuseks pakub osa tootjaid materjalile 30 aastat garantiid.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles