Ravimitootjad eelistavad luhtunud ravimitest vaikida

Marina Lohk
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Caro / Scanpix

Ravimifirmad eelistavad vaikida ravimitest, mis pole andnud katsetel soovitud tulemust, selgub USA toidu- ja ravimiametile esitatud uute ravimitaotluste analüüsist.



USA toidu- ja ravimiameti (FDA) otsused uute ravimite turule lubamiseks on maailmas mõjukaimad, neist lähtuvad oma otsustustes paljude riikide ravimiturge reguleerivad institutsioonid, vahendab Tartu Ülikooli tehnoloogiaportaal Novaator.

Värskest analüüsist selgub, et ravimifirmad eelistavad jätta avaldamata või avaldavad vaid osaliselt ligi neljandiku ravimikatsete tulemustest. Enamasti on tegu katsetel läbipõrunud ravimikandidaatidega, kirjutas Discovermagazine. Lisaks üritatatakse katsete tulemusi positiivses suunas kallutada.

«Analüüsi tulemused kinnitavad kahtlusi, et tegu on palju süsteemsema ja laiaulatuslikuma nähtusega. Info ei ole kättesaadav neile, kes seda kõige enam vajavad - meedikutele ja teadlastele,» ütles Mayo kliiniku esindaja An-Wen Chan.

Ravimile luba taotledes on ravimitootjad kohustatud esitama FDAle kõigi ravimikatsetuste tulemused. Kui ravim saab heakskiidu, siis tuleb tulemused teadusajakirjades publitseerida.

Ajakirjas PLoS Medicine ilmunud analüüsi kohaselt jäävad aga tulemused tihti üldse ilmumata või esitatakse neid kallutatud kujul. Analüüsis vaadeldi FDAlt heakskiidu saanud 33 uue ravimi 164 katsetuse tulemusi aastatest 2001-2002. 2007. aasta juuniks oli neljandik neist tulemustest kas avaldamata või osaliselt avaldatud.

Negatiivsete tulemustega oli lugu veel nutusem - 43st sellisest oli avaldatud vaid 20. Üheksa protsenti tulemustest oli aga avaldatud FDAle esitatud tulemustest positiivsemas vormis.

Sellise kallutamise tagapõhi on teadmata, kuid on üldteada, et ravimitootjad tuginevad oma ravimite turustamisel teadusajakirjades ilmunud publikatsioonidele ning tihti on mängus miljardid dollarid.

Analüüsi tarbeks intervjueeritud ravimiuurijate sõnul ei tee firmad takistusi tulemuste avaldamiseks, kuid leiti kaks juhtu, mil ravimifirma ei toetanud täielikult tulemuste avaldamist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles